Indijski trpotec za hemoroide

Indijski trpotec ali Plantago ovata je znan po temu, da vsebuje mnogo vlaknin. Vlaknine indijskega trpotca so zelo lahko topne v vodi, kar je za vlaknine zelo pomembno. Psyliumove vlaknine v stiku z vodo nabreknejo in zato dajejo tudi občutek sitosti. Prav to lastnost mnogo ljudi uporablja z namenom hujšanja.

Indijski trpotec za hemoroide je idealen prehranski dodatek, saj so vlaknine tiste, ki skrbijo da imamo blato primerne gostote. Prav od gostote našega blata in rednosti  njegovega odvajana je odvisno ali bo težava hemoroidi ali pa driska. To sta dve plati iste medalje.

Indijski trpotec za hemoroide

 

Vlaknine naj bi v človeški prehrani imele kar veliko pomembnost.  Naj naštejemo le kekaj prednosti jemamnja vlaknin indijskega trpotca.

  • Vlaknine zelo pomagajo pri izgubi telesne teže
  • Znižujejo raven slabega holesterola ter raven sladkorja v krvi
  • Zmanjšujejo nevarnost srčno žilnih obolenj kot je srčna kap ter drugih obolenj
  • Vlaknine indijskega trpotca preprečujejo sladkorno bolezen
  • Povečujejo zdravje prebavil in odpravljajo hemoroide

 

 

Indijski trpotec za hemoroide

Indijski trpotec za hemoroide je dober v osnovi za to, ker preprečuje zaprtost. Zaprtost ali trajna zaprtost je problem, katerega srečuje vedno več ljudi. Če pogledamo spodnjo tabelo, hitro vidimo, da na zahodu odrasel človek običajno poje premalo vlaknin.

Pod 50 let Količina
Ženske 21-25g/dan
Moški 30-38g/dan
Povprečni vnos odraslih oseb pod 50 let 16-18g/dan

Pri človeški prebavi, poznamo dve patološki stanji. Prva je zaprtost in druga je driska. To sta dva ekstrema, ki vsekakor nista dobra za naše telo. Pri zaprtosti je težava, ker naše debelo črevo, zaradi zastajanja blata, pobere iz njega vso vodo, a hkrati tudi toksine. Zastajanje blata na dolgi rok prinaša kronično zaprtje in hemoroide. Hemoroidi so tudi odvisni od sedenja. Ljudje, ki mnogo sedijo, bi še bolj potrebovali indijski trpotec za hemoroide. Driska po drugi strani je v bistvu porušena prebava in posledično čiščenje črevesja. To čiščenje črevesja je pa v bistvu vsiljeno.

Prav pri zaprtju, so nam luščine indijskega trpotca v veliko pomoč. Če pogledamo hranilne vrednosti indijskega trpotca, hitro vidimo, da ima na 100 g, kar 85,7 g prehranskih vlaknin. Glej spodnjo tabelo:

Hranilna vrednost na 100 g: energijska vrednost 1578 kJ/337 kcal │ maščobe 0,55 g. │

od teh nasičene maščobne kisline <0,1 g │ogljikovi hidrati  0,48 g │ od teh  sladkorji 0,48 g. │

prehranske vlaknine 85,7 g │beljakovine 2,68 g │ sol  0,25 g

Opozorilo: Pri jemanju indijskega trpotca za hemoroide, bodimo pozorni da spijemo tudi precej vode (a.)